• hancell
 • iksan pc
 • COLLEGIUM TECHNICUM, LETNÁ 9, 042 00 KOŠICE   |   TEL: ++421 55  62 555 94, 6022273

  Newsflash

  Collegium Technicum sa pripravuje na 37. výročný koncert 5.10.2021 a koncerty v Štátnej filharmónii Košice 21.10.2021 a 20.12.2021 podľa aktuálnej epidemiologickej situácie.
   
  Hlavná stránka
  Vianočný koncert 2008 PDF Tlačiť E-mail
  Podľa slovenských zvykov a tradícií by na slovenskom vianočnom stole nemala chýbať ryba. Tí z nás, ktorí majú radi zborový spev si v predvianočnom čase zasa nenechajú újsť "Rybovku", teda Českou mši Vánoční od Jana Jakuba Rybu.


  Tohoto roku sme ju netradične predviedli v Seminárnom kostole na Hlavnej ulici v Košiciach. Netradičné bolo nie len miesto konania koncertu, ale aj jeho program. Prvá časť sa niesla v znamení vianočných kolied od Františka Prášila upravených pre dva zbory jedným z najlepších slovenských zborových dirigentov - Mariánom Vachom, ktorý tento koncert zároveň aj dirigoval. Po pásme kolied nastúpili na pódium sólisti a zaznelo staré známe "Hej mistře!", ktoré odštartovalo už spomínanú Českou mši Vánoční.Táto omša má svoje veľké čaro, nakoľko bola zložená pre široké masy ľudí, ktoré podmanila svojim nádychom slovanskej ľudovej hudobnej tvorby a tiež svojou zrozumiteľnosťou nakoľko bola vytvorená v jazyku nám tak veľmi blízkom. Aj táto skutočnosť určite prispela k tomu, že ľudia z koncertu odchádzali spokojní, s úsmevom na tvárach, naplnení vianočnou náladou a pokojom.

  Dirigent:
  Marián Vach

  Účinkovali:
  Lívia Obručník Vénosová - soprán, Viera Kállayová - mezosoprán, Jaroslav Dvorský - tenor, Mariám Lukáč - bas
  Orchester Štátneho divadla v Košiciach

  Program:
  František Prášil: Vianočné koledy
  Jan Jakub Ryba: Hej, mistře - Česká mše vánoční

  Posledná úprava ( Piatok, 27 február 2009 )
   

  Search

  Login Form (pre členov CT)


  Zabudli ste heslo?

  Kalendár

  Kalendár Google

   

  © 2021 Collegium Technicum
  Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.